Wychowanie kotów, KOTY, Kocie maluchy

Adopcja kota. Co warto wiedzieć?

adopcja-kota

Marzysz o nowym członku rodziny? A może potrzebujesz mruczącego towarzysza, aby snuć wyprawy w coraz dalsze zakamarki galaktyki? Jest na to recepta! Adoptuj kota. Musisz jednak mieć świadomość, że to decyzja na długi czas (najstarsza kotka żyła ok.32 lata). Wasza wspólna wędrówka nie skończy się więc na jednej przygodzie, czy to kosmicznej, czy też ziemskiej. Przeczytaj więc nasze porady i dowiedz się, co należy kupić przed adopcją kota.

Adopcja kota krok po kroku

Kota możesz przygarnąć na kilka sposobów — poprzez ogłoszenie, bezpośrednio ze schroniska, z fundacji czy domu tymczasowego. Niezależnie skąd będzie pochodził Twój mruczek, wiedz, że jest to zwierzę wymagające, a Twoim zadaniem będzie zaspokajanie jego potrzeb przez wiele lat.

Jakiego kota adoptować?

Nie oszukujmy się, bezpańskich kotów jest mnóstwo. Bezdomne są małe i duże osobniki, mieszańce oraz rasowe, lub te w tak zwanym typie np. kota brytyjskiego. Schroniska są pełne mruczących czworonogów gotowych na adopcję!

Adopcja kota dorosłego ze schroniska

Adopcja kota dorosłego jest trudną i odpowiedzialną decyzją. Takie zwierze ma bagaż pełen doświadczeń, często trudnych, a nawet traumatycznych. Taki kot zasługuje jednak na szansę i naszą miłość. Wystarczy wyrozumiałość i dużo cierpliwości, aby zmienić jego nastawienie i pokazać, że żyjąc z człowiekiem, może być szczęśliwy.

Oswojone koty rasowe, kocięta i dachowce, zazwyczaj są przyjacielsko nastawione do człowieka i skore mu towarzyszyć w wielu przygodach, nawet tych kosmicznych.

Młody kot ze schroniska

Młode osobniki są najchętniej adoptowanymi kotami, głównie ze względu na swój wiek, brak złych doświadczeń i dobry stan zdrowia. Jednak wybierając kociaka, należy włożyć więcej wysiłku w jego opiekę, ponieważ trzeba go właściwie stymulować i przyuczać.

Jak wygląda adopcja kota ze schroniska?

Obecnie schroniska przed każdą adopcją kota przeprowadzają wywiad, co pozwala im dobrać właściwego osobnika. Dodatkowo zobowiązują przyszłych właścicieli do przeprowadzenia kilku działań np. kastracji czy właściwego leczenia tych schorowanych.

adopcja-kota-co-trzeba-wiedziec

Jak przygotować się do adopcji kota?

Należy pamiętać, że każdy adoptowany kot potrzebuje ciszy i spokoju. Dlatego warto w pierwszej kolejności przygotować dla niego jedno pomieszczenie, w którym będzie mógł czuć się bezpiecznie i z tego miejsca zacznie poznawać okolicę oraz resztę domowników.

Dodatkowo trzeba zabezpieczyć balkon i wszystkie okna odpowiednią siatką, która uniemożliwi przypadkowe wypadnięcie, ale przy okazji pozwoli mu obserwować i poznawać świat.

1. Przejdź proces adopcyjny

Jeżeli udało Ci się znaleźć mruczka marzeń i wiesz, że to właśnie on będzie Ci towarzyszył w kosmicznych podróżach, musisz jeszcze przejść pozytywnie wstępną wizytę przedadopcyjną. Jeżeli spełnisz wszystkie wymagania, nie pozostaje już nic innego jak tylko podpisanie umowy i oczekiwanie na puszystego przyjaciela.

2. Przygotuj dom

Każda adopcja czworonoga wiąże się z właściwym przygotowaniem całego otoczenia, w którym mruczek będzie od tej pory żył. Wszystkie konieczne akcesoria dla kota można znaleźć w naszym galaktycznym sklepie zoologicznym.

3. Zrób zakupy! Adopcja kota — niezbędne produkty i akcesoria

Przede wszystkim konieczna jest właściwa karma dla kota (i miski). Należy pamiętać, że są to zwierzęta mięsożerne, dlatego powinny dostawać zarówno karmę suchą, jak i mokrą (im krótszy mają skład, tym lepiej!). Oczywiście każdy mruczek potrzebuje także kuwety i żwirku. Zwróć także uwagę na różnorodne akcesoria do kuwet: neutralizatory, pochłaniacze zapachów i łopatki. Warto również zakupić drapak, właściwe legowisko oraz zabawki dla kota.

Adopcja kota – Co trzeba wiedzieć?

  • Koty mogą żyć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat! (Pamiętaj też, że mają 9 żyć :))
  • Zabezpiecz okna i balkon siatką oraz nigdy nie zostawiają okna uchylonego, (zwłaszcza gdy Twój czworonóg zostaje sam w domu)!
  • Nowemu domownikowi daj czas na oswojenie się i poznanie otoczenia!
  • Wyposaż odpowiednio swój dom, wykorzystując do tego akcesoria dla kota zakupione w naszym sklepie zoologicznym!
  • Czy to maine coon, ragdoll, kot perski czy dachowiec – każdy z nich zasługuje na Twoją bezgraniczną miłość!

Wiesz już, jak wygląda adopcja kota i co trzeba wiedzieć, zanim mruczący przyjaciel zjawi się w Twoim domu. Pozostaje tylko jedno, zrobić pierwszy krok i wypełnić swój świat puszystym, miauczącym szczęściem. A potem na kosmiczne zakupy – Przejdź do sklepu lub przeczytaj więcej o naszej ofercie dla kotów!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.